két gyerek egy táblát tart a kezében, amin ez olvasható: Megújult a Honlapunk epitojatek.hu

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

KOMPATIBILIS ÉPÍTŐJÁTÉKOK

Október 16. a SZabad ÉPítőkockák ünnepnapja

epitojatek.hu
2024. 10. 16. 08:20:00

Október 16. az első SZÉP Ünnep.

Kiharcoltuk a magyar építőkockák szabadságát, megdöntöttük a legózás mesterséges monopóliumát! „Dávid”-ként jelentős sikert értünk el az építőjátékok „Góliát”-ja, a világ legnagyobb játékgyártójával szemben.


Október 16. egy különleges nap a magyar építőkocka rajongók számára. Ez az a nap, amikor végre felszabadítottuk magunkat a mesterséges monopólium láncai alól, amely évtizedek óta akadályozta a szabad versenyt és a vásárlók lehetőségeit. Immáron a magyar építőkocka kedvelők szabadon élvezhetik a legkülönfélébb márkák innovációit, elérhető áron, miközben búcsút inthetünk a fojtogató drágaságnak, amit egyetlen nagyvállalat kényszerített ránk. De hogyan jutottunk idáig?

  • Te is szenvedélyes építőkocka rajongó vagy? Néha az az érzésed, hogy kihúzzák az utolsó forintot is a zsebedből a kedvenc játékod vásárlásakor? Minek köszönhető mindez?

    LEGO katonák fegyverrel őrzik a bankkártyát

Az építőkockák rajongói közössége – legyen szó gyerekekről, szülőkről, gyűjtőkről vagy kreatív hobbiépítőkről – az évek során valószínűleg észrevette, hogy az építőjátékok árai folyamatosan emelkedtek. Ez különösen igaz volt a legismertebb építőkocka-márka, a LEGO® esetében. Szinte minden alkalommal, amikor egy új készlet jelent meg, a vásárlóknak mélyen a zsebükbe kellett nyúlniuk. De miért volt ez így? A válasz egyszerű: mesterségesen fenntartott monopólium, amely a verseny hiányából fakadt. Az építőkockák piacán a LEGO® olyan dominanciát alakított ki, amely hosszú időn keresztül gátolta a versenytársak megjelenését és a választék bővülését.
 

  • Bosszantónak érzed, hogy ugyan nem is a LEGO® cég találta fel a műanyag építőkockát, mégis a dán cég alakíthatott ki magának mesterséges monopóliumot?

Talán kevesen tudják, de nem a LEGO® találta fel a műanyag építőkockák máig megőrzött külső formáját és az oldalak méretarányait. A műanyag építőkockát ugyanis egy angol játékgyártó, Hilary Harry Fisher Page szabadalmaztatta már 1947-ben (de csak Angliában és Franciaországban). A 2x4-es kocka mérete megfelel az angliai építőipari tégla kicsinyített másának, amely London több mai épületének homlokzatát dísziti. A LEGO® ezt „csak” továbbfejlesztette, saját magát is „reinventor”-nak (= újra feltaláló) jelöli meg. A cég 1958-ban szerzett szabadalmat a jól ismert építőkocka mai formájára, amelynek különlegessége az volt, hogy negatív/alsó kötőelemeket is alkalmazott, így azok stabilan egymásba illeszkedtek. Azonban ezen a szabadalom már 1978-ban lejárt, közkinccsé vált, így azóta elvileg más cégek is gyárthattak volna hasonló termékeket. Ám a LEGO® ügyes jogi manőverekkel/perekkel és marketingtevékenységgel sikeresen megőrizte egyeduralmát ezen a piacon. Ez a mesterséges monopólium éveken át nehezítette meg a fogyasztók életét, akik nem férhettek hozzá olcsóbb, alternatív építőjátékokhoz. Erről bővebben ebben a cikkünkben írtunk, ha szeretnél többet megtudni a színfalak mögött zajló küzdelmekről, olvass tovább!
 

  • Különösen Magyarországon volt a legózás monopóliuma a legerősebb, aminek a magyar vásárlók és rajongók látták kárát. Ugyanis a LEGO® cégcsoport a szabadalmai 1978-as lejártát követően 5 db alapkockára magyar védjegyet jegyeztetett be 1991-ben.

Az EU piacán már régóta (2010) lehetőséget kaptak a versenytársak a legó-kompatibilis termékek forgalmazására, de Magyarországon a LEGO® jogi stratégiája egészen 2023 őszéig megakadályozta, hogy más építőkocka-márkák széles körben elérhetővé váljanak. A LEGO® a szabadalmi jogai lejárta után 5 darab alapkockára jegyeztetett be magyar védjegyet 1991-ben, amelyekre hivatkozva évtizedeken keresztül ellehetetlenítette más cégek termékeinek szabad forgalmazását. Ez azt jelentette, hogy a magyar vásárlók kénytelenek voltak továbbra is csak a LEGO®-tól vásárolni, ráadásul sokszor irreálisan magas áron. A védjegyek mögött rejlő jogi trükközés eredményeként kereskedőknek, sőt, néha a végső fogyasztóknak is elkobzással, áru megsemmisítéssel és büntetőeljárásokkal kellett szembenézniük, ha megpróbáltak más építőkocka márkákat importálni vagy használni.
 

  • A piacvezető minket is el akart lehetetleníteni, de kiharcoltuk a magunk és a magyar vásárlók jogos érdekét.

A LEGO® monopolhelyzete a magyar piacon nemcsak a versenytársakat, hanem a hazai kereskedőket és rajongókat is nehéz helyzetbe hozta. Ám végül sikerült áttörést elérnünk. Hosszú jogi küzdelem után sikeresen megtörtük a mesterséges monopóliumot. A LEGO® ugyan megpróbálta megakadályozni, hogy Magyarországon más márkák is belépjenek a piacra, de végül kényszerűen kihátrált a harcból. Miért? Mert világossá vált, hogy a magyarországi védjegyekre alapozott jogi stratégiájuk nem állná meg a helyét az EU Bíróságán. Léket kapott a viking hajó.

Léket kapott, elsüllyedt LEGO viking hajó, a vitorla dán zászló mintás

2023. október 16-án
a LEGO® csendben, egy közöttünk folyó hatósági eljárás során lemondott a magyarországi védjegyeiről, hogy elkerülje a nyilvános bírósági döntést, ami kimondta volna, hogy a cég gyakorlata EU-s jogot sértett. Ez hatalmas sikert jelent mindannyiunk számára, hiszen mostantól Magyarországon is szabadon forgalmazhatunk legó-kompatibilis építőjátékokat, ráadásul sokkal kedvezőbb áron.

  • A lényeg: mostantól legyen szabad a képzelet, a verseny pedig fair!

Mesterséges, azaz jogi akadályokkal teremtett monopólium senkinek sem jó, csak a monopolistának. Mesterségesen magasan tudja tartani az árakat, irreálisan magas nyereséget tud realizálni a fogyasztók hátrányára. Kereskedőknek diktálja a feltételeket, versengő termékeket pedig kizár a piacról.

A teljes versenyhelyzetig még hosszú út vár ránk, ugyanis a LEGO® a minifigurájának védjegyét előszeretettel terjeszti ki merőben eltérő minifigurákra is, továbbá úgynevezett formatervezési mintaoltalmak dömpingjével (design-bullying) igyekszik további piacvédelmet elérni. Ezeken a területeken is megteszünk mindent a magyar és nemzetközi fórumokon a tisztességes verseny érdekében.

Mindezek ellenére a legfontosabb üzenet az, hogy mostantól végre a magyar rajongók is élvezhetik a különböző márkák kínálta lehetőségeket, új innovatív szetteket, és nem utolsósorban az alacsonyabb árakat. Az építőkockák világában Dávid valóban legyőzte Góliátot, és mi mindannyian élvezzük ennek gyümölcsét.

Október 16. tehát nem csak egy átlagos nap: ez az építőkocka rajongók győzelmének ünnepe, a szabadság és a lehetőségek napja. Építkezzünk tovább szabadon, élvezzük a kreativitás határtalan világát – immár szabad választási lehetőséggel és elérhető árakkal!
 

  • Ünnepeljük együtt a 2023. október 16-i dátum 1. éves évfordulóját!

Minden általunk forgalmazott kompatibilis építőjátékra október 16-31-ig 16% kedvezményt nyújtunk már 16.000 Ft vásárlási értéktől! (Kuponkód: 1SZEPunnep16) A kupon beváltható dupló-méretű, normál kompatibilis méretű és technic építőjátékokra, alaplapokra is.

(Egyedül a kínálatunkban lévő LEGO® építőjátékokra nem tudunk 16% kedvezményt nyújtani, ugyanis azokat mesterségesen magas árakon vagyunk kénytelenek vásárolni és minimális árrés lehetőség van rajtuk.)

irány a bolt gomb

Baráti üdvözlettel minden legó (nem LEGO®) rajongónak:

www.epitojatek.hu Pozitív Energiaforrás Kft. Lassu Gábor ügyvezető