két gyerek egy táblát tart a kezében, amin ez olvasható: Megújult a Honlapunk epitojatek.hu

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

KOMPATIBILIS ÉPÍTŐJÁTÉKOK

LEGO® vagy legó kompatibilis, melyik mit jelent?

2024. 09. 10. 00:00:00

A LEGO név sokak számára ismerős az egész világon, de pontosan mit jelöl ez a kifejezés, mit jelent írásos formában a szó mögötti ® jel és mi a különbség a különböző, hasonló hangzású kifejezések között? Milyen állásponton van maga a LEGO® cégcsoport ezek használatával kapcsolatban és mi a köznyelvi realitás? Az alábbiakban megvizsgáljuk ezt a nem mindennapi kérdéskört és egyben definiáljuk a minden fogyasztó és kereskedő által elvárható, általunk megfogalmazott Tisztességes eljárást (Fair Play-t) is az egymással összeépíthető (= kompatibilis) építőjátékokkal kapcsolatban.
 

1.      LEGO®:

A „LEGO” megnevezés jelölheti az azonos nevű, dán eredetű, elsősorban játékgyártó cégcsoportot vagy az általa gyártott azonos márkájú építőjátékokat általánosan. A LEGO név regisztrált védjegy, ezt jelzi írásos formában a LEGO név utáni ® jel (registered trademark).
A LEGO ® cégcsoport honlapján megjelentet egy „Tisztességes eljárást” (Fair Play) megnevezésű irányelvet, mely az általa elvárt helyes védjegyhasználatot írja le sajátos módon. Ezt érdemes szem előtt tartani a védjegy jogos felhasználása érdekében és az engedély nélküli, megtévesztő vagy védjegybitorló használat elkerülése céljából. Ugyanakkor megemlítendő, hogy a „Tisztességes eljárást” dokumentum egy piacvezető cég saját védjegyét védő irányelve és nagyban figyelmen kívül hagyja az építőjáték piacon 2010. óta végbement változásokat, a köznyelvi realitást és a független építőjáték kereskedők, valamint a végfelhasználók jogos érdekeit is.

 

2.      legó:

A "legó" kifejezést gyakran használják az emberek köznévként az építőkockákra utalva, függetlenül attól, hogy azokat a LEGO vállalat által gyártották-e vagy sem. A magyar nyelvben ez a kis "l" betűvel írt, hosszú "ó" hangzású szó általános névként funkcionál az építőjátékokra vonatkozóan. (Más nyelvekben a helyesírási szabályok miatt ugyan Lego vagy lego formában használt, de ugyanúgy köznevesült.) A magyar nyelv a műanyag építőjátékokkal történő foglalatoskodásra még a „legózás” szót vagy „legózni” igét is megalkotta, melyek általánosan elterjedtek.
A legnépszerűbb internetes kereső „legózni” keresőszóra 55.600 találatot hoz, a „legózás” keresőszóra pedig 48.700 találatot. Az internetes kereső a „legó” formátumban beadott keresőszóra 1.660.000 eredményt mutat és keveri a LEGO, Lego, Legó, legó, lego minden lehetséges formáját.

A LEGO cégcsoport jogilag igencsak aktívan lép fel a védjegy védelmére hivatkozva, mert a védjegy felhígulásától, sőt mi több, a védjegy esetleges elvesztésétől is tart. A LEGO cégcsoport egyszerűen nem ismeri el a LEGO szó köznevesülését és a legó, legózni és legózás szavak létezését, különösen azok használatát kereskedelmi tevékenységhez kötődően.
Érdekes adalékkal szolgál a wikipedia a köznevesülésről és a fajtanévvé vált védjegyről, ahol a felsorolt példák között: Teflon, Jeep, Aspirin, LEGO… a negyedik helyen szerepel kérdéses márkanév.
Az e-nyelv 2010-es definíciója szerint “a lego mára köznévvé vált… a kisbetűs alak mindenképp helyes, főleg ha általánosabban beszélünk róla, egyfajta játéktípusként." (szerk.: az említett definíciót 2024. augusztus 16-án törölték, ami a "cenzúra" egy újabb példája)



Teljességgel érthető, ha egy cég ragaszkodik a márkája és védjegye helyes használatához és az azokkal történő visszaélések elkerüléséhez. Ennek azonban vannak határai: nem vezethet oda, hogy egy magáncég egyéni jogi érdekei kérdésessé tegyenek nyelvi változásokat vagy illegálisnak nyilvánítsanak olyan legót - azaz műanyag építőkockákat - forgalmazó cégeket, melyek termékeit nem a LEGO cégcsoport gyártott vagy korlátozza a szellemi és művészi alkotói tevékenységet.
A LEGO cégcsoport lépéseket tett annak érdekében, hogy a „legó” szót a magyar helyesírási szótárakból utólagosan kivegyék a védjegyre hivatkozva. Miközben a cikkhez szükséges adatokat gyűjtöttük, a hivatkozott cikk korábban ezen az URL címen volt található: https://e-nyelv.hu/2010-07-10/lego-es-lego/, azóta itt is sikerült kikényszeríteni, hogy töröljék a bejegyzést.

Ez vajon Fair Play, tisztességes eljárás?! Megakadályozhatja egy külföldi székhelyű magáncég egy igencsak létező nyelvben egyes aktívan használt szavak használatát?
Ne lehetne többet használni a legó, legózni vagy legózás szavakat?
Hiszen a legó szó még a magyar hivatalos általános iskolai tananyagban is szerepel (Oktatási Hivatal, 2023/2024-es tanév, Édes anyanyelvem munkatankönyv, A magánhangzók időtartama 4. feladat). Tehát minden 2. osztályos diák megtanulja, hogy a legó szót kis „l”-lel és hosszú „ó”-val kell írni. Egy dán cég pedig mindezt kétségbe vonhatja? Elgondolkodtató...

Ismerősen cseng Fluor Tomi Mizu című dalából az „…Álljunk össze, mint két kicsi legó, ó...” szakasz?
Talán kevésbé ismert Csiki Nándor - Legó című verséből „Mert legó az élet,...”  Szente Krisztina - Huncutka című verséből a „s leülünk legózni micimackós szőnyegre.”, de létezik még számos más alkotás is.
Az építőipari szakzsargonban mindennapos használatban van, legyen az egy mérnöki fakötés, vagy egy előregyártott épületlakatos elem pontos illesztése: „össze kell legózni”.

3.      LEGO kompatibilis:
(vagy LEGO rendszerű) ez a kifejezés olyan termékekre vonatkozik, amelyek mérete, alakja és ezáltal a funkcionalitásuk lehetővé teszi az összeépíthetőséget a LEGO® kockákkal. Ezek az építőkockák nem a LEGO® cégcsoport által gyártottak, de kompatibilisek velük, így azokkal együtt használhatóak, ami lehetőséget ad további építési projektek megvalósítására. A kompatibilis építőkockák ilyen megjelölése egyértelműen negatív elhatárolás a LEGO építőkockáktól.

A LEGO kompatibilis termékek létjogosultságának, jogi hátterének megértésekor fontos szerepet játszanak a lejárt LEGO szabadalmak. A LEGO kockák 1958-ban bejegyeztetett műszaki szabadalma – mely nem magát az építőkockát, hanem annak belső csatlakozó idomait védte - már lejárt 1978-ban. Ez azt jelenti, hogy a műszaki megoldás elvileg ekkortól nyilvánosan elérhető és felhasználható más gyártók számára, a szabadalom közkinccsé vált. Csakhogy a LEGO cégcsoport különböző jogi eljárásokkal elérte, hogy a 
2010-es C-48/09 számú EU ítéletig tulajdonképpen távol tartsa az alternatív építőjátékokat az európai piacról.
Ekkortól viszont végérvényessé vált, miszerint más vállalatok saját, a LEGO kockákkal is kompatibilis építőjátékokat fejleszthessenek ki, gyárthassanak és forgalmazhassanak. Ezek az új termékek azonos vagy hasonló funkcionalitás alapján összeépíthetőek a hagyományos LEGO kockákkal, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy azokkal együtt építsenek és alkossanak.

 

4.      legó-kompatibilis:



Más néven legó-rendszerű hasonlóan a „LEGO kompatibilis” kifejezéshez, ez is olyan termékekre utal, amelyeket más gyártók állítanak elő és a már említett lejárt szabadalmú műszaki megoldást alkalmazzák. Ezek a legók vagyis műanyag építőkockák a gyártótól függetlenül ugyanúgy összeépíthetőek egymás között, mint akár a LEGO építőkockákkal is.
 

5.      Összefoglalva:

·      a LEGO szó továbbra is érvényben lévő védjegy és mint ilyen, védettséget biztosít a LEGO cégcsoport által gyártott és LEGO® márkanév alatt forgalmazott építőjátékokra.
·      Azonban a LEGO építőkockára vonatkozó alapvető műszaki megoldás szabadalma évtizedekkel ezelőtt lejárt, közkinccsé vált, melyet 2010-ben az Európai Bíróság végérvényesen megállapított.
·      Más gyártók illetve forgalmazók legálisan gyárthatnak illetve forgalmazhatnak egymás között összeépíthető azaz kompatibilis építőkockákat és építőjáték készleteket. Ilyen termékek gyártása és forgalmazása alapvetően nem sérti a LEGO védjegyet.

·      A legó (legózás, legózni) létező és széles körben ismert/használt szó, mely a műanyag építőkockák köznevesült megfelelője. Ezt a szót a köznyelvben sem a LEGO cégcsoport egy bizonyos tagjával, sem egy LEGO márkájú termékkel/építőkockával társítjuk, hanem más elemekkel összeépíthető, kreatív alkotást létrehozására alkalmas (műanyag) építőelemre gondolunk használatakor. Így a legó-kompatibilis kifejezés se nem jelent olyan tulajdonságot, mely a LEGO védjegyhez kötődne, se nem helyezi közel az ilyen tulajdonságú terméket a LEGO cégcsoport által gyártott termékekhez. Egyszerűen arra utal, hogy az ilyen megjelölésű termékek egymással szabadon összeilleszthetőek márkától függetlenül is.
·      Mindezek ellenére a LEGO cégcsoport rendszeresen és agresszíven, sokszor tudatosan félrevezető módon lép fel magával a LEGO védjeggyel és egyéb, még meglévő szellemi tulajdonjogával kapcsolatban. Ez rendszerint túlmutat egy tisztességes verseny korlátain és vélhetően egyedül a LEGO cégcsoport piaci monopóliumának fenntartását célozza a forgalmazók és vásárlók elbizonytalanításával.

Mindezt mint független forgalmazó sem etikusnak, sem tisztességes versenypiaci eljárásnak nem tartjuk. A LEGO aggresszív, etikátlan üzletpolitikája és jogi köntösbe bújtatott fenyegetőzése különösen akkor kelt visszatetszést, ha egyértelműen láthatjuk, hogy a LEGO a mai LEGO kocka elődjének számító, felülről azonos kinézetű építőkockát egyszerűen lemásolta, mert az Dániában nem volt védett. Erről többek között a szabadalom.blog.hu tényfeltáró cikkében olvashatunk.

·      Ennek tükrében a LEGO azon törekvése, hogy a magyar piacra ne kerülhessen be más építőjáték gyártó és a vásárlók ne ismerhessenek meg olyan magas minőségű elemeket és készleteket , aminek elterjedésétől a LEGO joggal fél, a képmutatás magasiskolája. A monopol helyzetéhez foggal-körömmel ragaszkodó cég azt állítja, hogy minden, amin nem LEGO® felirat szerepel „hamisítvány”, miközben az alapelem, melyet jogszerűtlenül is próbált levédeni: egy másolat csupán.
·      A fentebb említettek miatt kidolgoztuk saját Fair Play / Tisztességes versenyt irányelvünket, melyet oldalunkon közzéteszünk.

6.      Egységben az erő, fő a változatosság! Légy elosztó, ne megosztó!



Szeretnénk a kétségeket eloszlatni, az epitojatek.hu, mint független kereskedő nem LEGO ellenes, épp ellenkezőleg! A fentebb leírtakkal arra kívánunk rámutatni, milyen káros lehet, ha próbáljuk a végfelhasználókat elzárni attól a lehetőségtől, hogy szabadon használhassák mindazt, ami az építőjáték nemzetközi piacán rendelkezésre áll.
Ha mi is azt hirdetnénk „Minden, ami nem LEGO az silány hamisítvány!” miközben a fentiek alapján tudhatja mindenki, hogy a LEGO sem „az eredeti”, hiszen idegen tollakkal ékeskedik a kezdetektől; akkor egyszerűen hazudnánk.


Az iparban sokan alkalmazzák azt a stratégiát, hogy a konkurens -vagy annak vélt- termékről állítják, hogy gyenge minőségű, így az általuk gyártott vagy forgalmazott termék jobb színben tüntethető fel. Mi ezt a taktikát helytelenítjük, mert attól, hogy a másik terméket befeketítjük, a miénk semmivel sem lesz jobb.

A mi alapelvünk: „MINDEN, ami építőjáték!”, ebben a mottóban nincs semmilyen elzárkózás a magas minőségű, a játék örömét megcélzó, készségfejlesztő építőkocka készlettől. Lehet a dobozon Qman, CaDa, Cogo, Wange, Q-bricks, Biobuddi, vagy épp LEGO márkajelzés, minden készlet magas minőségű építőjátékot jelent.

Ha nem használhatnánk azokat a kifejezéseket, amelyek közvetlenül  a vásárlók érdekeit szolgálják, azzal a vásárlót rövidítenénk meg, hiszen nem hozzuk tudomására a készlet legfontosabb tulajdonságait.

Hogyan vásárolhatna a gyermekének, vagy saját magának bárki egy több száz darabos építőjáték készletet, ha nincs tisztában azzal, hogy a meglevő készleteivel összeépíthető, tehát „kompatibilis” vagy sem?!

Mi mindenkor a vásárlók érdekeit tartjuk a legfontosabbnak!

Kedves olvasó, ha szerinted is fontos, hogy a kereskedő tájékoztathassa a vásárlóit arról, hogy pontosan mit kap kézhez, oszd meg másokkal is ezt a cikket!

Ne felejtsétek el, hogy Blogunk és bejegyzéseink a Ti visszajelzéseitek alapján készülnek. Érdemes a későbbiekben újra meglátogatni oldalunkat, több érdekes cikk van még a tarsolyunkban.

A bejegyzésekkel kapcsolatos észrevételeiket, megjegyzéseiket itt oszthattok meg velünk. Várásláshoz pedig kattintsatok az alábbi gombra.

irány a bolt gomb